-A A +A

Yardım

Bu Web Sitesi Hakkında

www.metu.edu.tr ve www.odtu.edu.tr alan adları altında bulunan web siteleri ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Enformatik Grubu (CC-IG) tarafından tasarlanmakta ve kullanıma sunulmaktadır. CC-IG metu.edu.tr ve odtu.edu.tr uzantılarına sahip diğer web sitelerinden sorumlu değildir; bu siteler ODTÜ'de bulunan diğer bölüm/birimlerin ve kişilerin sorumluluğunda hazırlanmaktadır..

ODTÜ web sitesinde yer alan bilgilerin güncel tutulması için her türlü çaba gösterilmektedir; fakat güncel olmayan bilgilerin var olması durumunda, CC-IG bu bilgiler ve bu bilgilerin yol açabileceği sonuçlar için sorumluluk kabul etmez.

ODTÜ web sitesi hakkındaki her türlü soru/sorun/görüş/eleştiri/bilgi değişikliği talebi cc-igmetu.edu.tr e-posta adresine iletilmelidir. ODTÜ hakkındaki genel konular, bölümleri, dersleri, personeli, başvuruları, kayıtları ve etkinlikleri gibi diğer konular için iletişim ise, İletişim sayfasında bulunan e-posta adresleri veya telefon numaraları yoluyla sağlanmalıdır.

CC-IG Ekibi

CC-IG, ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın web tasarım konusunda görevlendirilmiş ekibidir. Bu ekibin misyonu, ODTÜ kullanıcıları ile Türkiye'de ve dünyada ODTÜ hakkında bilgi edinmek isteyen kullanıcılara, web araçları kullanarak çeşitli iletişim ve bilgi edinme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri seçenekler sunmaktır.

ODTÜ Web Sitesi Arşivi

ODTÜ Web Sitesi Arşivi sayfasından 1994-2005 yılları arasında hazırlanmış ve kullanıma sunulmuş olan tüm ODTÜ web ana sayfası görüntülerine ulaşılabilir.

Bu Web Sitesinin Kullanımı Hakkında Yardım
 • Menü: ODTÜ web sitesi bilgi içeriği çok yoğun olan çok sayıda bilgi kaynağına bağlantının bulunduğu bir sitedir. Bu bilgilerin ve bilgi gruplarının sınıflandırılması için site içinde bir menü kullanılmıştır. Bu menü sayesinde, sayfadaki kalabalık görünüm azaltılmış ve kullanıcıların aradıklar bilgiye daha kolay ulaşmaları sağlanmıştır.
 • Hızlı bağlantılar: Bu bölümde kullanıcıların en çabuk ve kolay şekilde ulaşmaya ihtiyaç duydukları birkaç web sayfasına doğrudan bağlantı bulunmaktadır. "Hızlı bağlantılar" başlığı altında bulunan bağlantılar, ODTÜ web sitesini ziyaret eden kişilerin en çok ziyaret ettiği sayfaların bağlantılarıdır. Bu bölümdeki bağlantıların sayısı sınırlı tutulmuştur; bunun sebebi, buradaki bağlantı sayısı arttırıldığı takdirde, sayfadaki kullanım kolaylığının ve görsel rahatlığın azalmasıdır.
 • SSS: SSS (Sıkça Sorulan Sorular) bölümü ODTÜ web sitesinin ziyaretçileri tarafından en sık sorulan sorulara yanıt olabilecek web sayfası bağlantılarını içermektedir. Bu sorular çoğunlukla ODTÜ web sitesinin içeriği ile ilgilidir, fakat sayfaların tasarımı ile görüntüsü ve ihtiyaç duyulan iletişim bilgileri gibi pek çok farklı konuda soruya da yer verilmiştir.
 • Arama: ODTÜ web sitesinin üst bölümünde yer alan arama aracı ODTÜ web sitesi ziyaretçilerine, metu.edu.tr/odtu.edu.tr uzantılı alan adları (ODTÜ'deki bölüm/birimlere ait diğer web siteleri) içerisinde veya WWW'de anahtar sözcük(ler) bazında arama yapılması imkanını sağlamaktadır. Bu amaçla en yaygın arama motorlarından biri olan Google'ın eğitim kurumlarına sağladığı ücretsiz servisten faydalanılmıştır. Google metu.edu.tr/odtu.edu.tr uzantılı alan adlarının içeriğini ayda bir defa indekslemektedir, bu yüzden herhangi bir sayfada yapılan bir değişiklik Google tarafından oluşturulan ODTÜ'ye ait indekslere anında yansıtılamamaktadır. Herhangi bir arama yapıldığında arama sonuçları içerisinde kırık bağlantıların veya güncel olmayan sayfaların görüntülenmesi mümkündür. CC-IG görüntülenen bu sonuçlar için sorumluluk kabul etmez.
 • Site Haritası: Bu sayfa www.odtu.edu.tr sitesi içerisindeki tüm başlık ve alt başlıklara doğrudan bağlantıları ve bu başlıkların hiyerarşisini içermektedir.
 • Metin Versiyonu: Sadece ODTÜ web sitesinde yer alan metin halindeki bilgileri görmek isteyen ziyaretçiler bu bölümden faydalanabilirler. Metin versiyonu bölümü ODTÜ web sitesi içerisinde bulunan ve grafik tasarım öğeleri ile imajlar haricindeki bilgileri görüntüler. Grafik öğelerin ve imajların sayfaya yüklenmesi, metin halindeki bilgilerin yüklenmesi ile karşılaştırıldığında daha fazla vakit aldığı için, metin versiyonu bölümünü kullanmak kullanıcıların bilgilere daha hızlı ulaşmasını sağlayabilir. Hızlı erişim isteyen veya kullandıkları donanım/yazılım gereği çok fazla grafik öğe/imaj içeren sayfalara ulaşmakta güçlük yaşayan kişiler, ODTÜ web sitesini ziyaret ederken bu versiyonu kullanmayı tercih edebilirler. Bu bölümün bir diğer özelliği de, görme engelli kişilerin gerekli yazılımları kullanarak metin versiyonu sayfalardan yararlanabilmesidir (detaylı bilgi için Enformatik Enstitüsü ile iletişim kurulmalıdır.)
 • KKM Etkinlikleri: ODTÜ web sitesi ana sayfasında ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nin web sitesine, bu merkezin düzenlediği etkinlikleri takip etmek isteyen ziyaretçiler için doğrudan bağlantı sağlanmıştır.
 • "Bu Hafta": Bu bağlantı ODTÜ Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nün yayına hazırladığı haftalık "Bu Hafta" dergisinin web sayfasına doğrudan ulaşım için verilmiştir.
 • Öğrenci Topluluğu Etkinlikleri: ODTÜ'de çeşitli amaçlarla kurulmuş olan çok sayıda öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Bu topluluklar her dönem içerisinde çok sayıda etkinlik düzenlemektedir. ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü öğrenci topluluklarının düzenlediği bu etkinlikleri listeleyen bir web sayfası hazırlamıştır. Dileyen ziyaretçiler, ODTÜ web sitesi ana sayfasından bu sayfaya verilen bağlantıyı kullanarak topluluk etkinliklerini kolaylıkla takip edebilirler.
 • "English" butonu: ODTÜ web sitesi içerisinde herhangi bir Türkçe içerikli sayfayı ziyaret ediyorken, o sayfanın İngilizce versiyonuna ulaşmak için kullanılır.
 • Duyurular & Etkinlikler: Bu bölümde ODTÜ'deki bölüm ve birimlerin gönderdiği tüm duyurular ve etkinlik haberleri son yayınlanma tarihi geçene kadar görüntülenmektedir. Duyuru ve etkinliklere ayrılan alan sınırlı olduğu için hala güncel olduğu halde ilk bakışta görülmeyen duyuruların da erişilir olması için bir scroll-bar kullanılmıştır. Duyuru ve etkinlikler listelenirken kullanılan yöntem şöyledir: yeni bir duyuru veya etkinlik gönderildiğinde, bu duyuru veya etkinlik listenin en başına eklenir, varolan duyuru ve etkinlikler bir alt satıra kayar. Duyuru ve etkinlik haberlerinin içeriği bölüm ve birimler tarafından hazırlanmaktadır, dolayısıyla soru veya sorun durumunda ilgili bölüm veya birimle iletişime geçilmelidir.
 • İkon & logo alanı: ODTÜ web sitesi ana sayfasına, tüm ODTÜ kamuouyunu veya Türkiye'yi ilgilendiren etkinlik, organizasyon vb. konularda yapılması istenen duyurularla ilgili hazırlanmış ikonlar, CC-IG tarafından onaylandığı takdirde yerleştirilebilmektedir. Bu ikonların ODTÜ web sitesinin grafik/web tasarımı ile uyumlu olması açısından CC-IG tarafından hazırlanması tercih edilmektedir. Yine de, bölüm/birimler tarafından daha önceden hazırlanmış ikonlar var ise, bu ikonlar da değerlendirilip uygun görüldüğü takdirde web ana sayfasına yerleştirilebilir. İkonlar en fazla 100x34 pixel boyutunda olabilir. İkonlarının ana sayfaya yerleştirilmesini talep eden birimler webadminmetu.edu.tr e-posta adresine başvurmalıdır. Başvuruda, ikondan bağlantı sağlanabilmesi için referans bir web sayfasının adresi, ikonun ne kadar süreyle ana sayfada kalması gerektiği konusunda bilgi ve gerekçe ile iletişim için gerekli kişilerin bilgileri de belirtilmelidir. Uygun olduğu belirlenen ikonlar, hazırlandıktan sonra ana sayfaya yerleştirilir. Bir ikonun ana sayfada bulundurulma süresi, aksi durumu gerekçesiyle belirtilmedikçe, 15 gündür. Süresi dolan ikonlar ana sayfadan kaldırılır. Etkinlik duyurusunu Duyurular & Etkinlikler bölümünde duyurmuş olan bölüm/birimlerin ikon başvuruları kabul edilmemektedir.
 • ODTÜ-TV: ODTÜ-TV'nin web sitesine doğrudan bağlantı sağlanmıştır. Bu sitede isteğe bağlı olarak izlenebilen çeşitli video görüntüleri ve filmler bulunmaktadır.
 • METUCAM: METUCAM'in web sitesine doğrudan bağlantı sağlanmıştır. Bu sitede ODTÜ kampusunun değişik noktalarında konumlandırılmış kameralardan canlı görüntü yayını sağlanmaktadır. Görüntülerin izlenebilmesi için kullanıcıların bilgisayarında gerekli plug-in'in kurulu olması gereklidir.
 • RadyoODTÜ: Radyo ODTÜ'nün web sitesine doğrudan bağlantı sağlanmıştır.
 • Hava durumu imajı: ODTÜ Fizik Bölümü Meteoroloji İstasyonu web sitesinden sağlanarak ODTÜ web sayfasında görüntülenen hava durumu imaji her beş dakikada bir güncellenmektedir.
 • Geribildirim: ODTÜ web sitesinin içeriği ve tasarımı hakkında görüşlerini, önerilerini, eleştirilerini veya sorularını iletmek isteyen ziyaretçiler bu amaçla geribildirim formunu kullanıp CC-IG'ye gönderebilirler. Diğer konularla ilgili geribildirimler aynı formda belirtilmiş olan ilgli birimlere iletilmelidir.
 • "ODTÜ > Her hakkı saklıdır." ifadesi:Bu ifade aşağıdaki konuları kapsamaktadır:
  • ODTÜ web sitesinin içerik yapısı ve grafik tasarımı hiç bir kişi veya kurum tarafından kopyalanıp aynen kullanılamaz. Talep edildiği ve ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından onaylandığı takdirde, kişiler ve kurumlar ODTÜ web sitesinin içerik yapısı ve grafik tasarımından kısmen yararlanabilirler.
  • ODTÜ web sitesinde bulunan çokluortam ürünleri dahil her türlü görsel ve işitsel öğe --grafik tasarım öğeleri, imajlar, ikonlar, banner'lar, logolar, fotoğraflar, haritalar ve çizimler-- ancak kaynak gösterildiği takdirde kullanılabilir.
  • ODTÜ web sitesinde bulunan metin halindeki bilgiler ancak kaynak gösterildiği takdirde kullanılabilir.
Akademik ve İdari Bölüm/Birimlerin Web Siteleri

ODTÜ'de bulunan bölüm ve birimler hazırladıkları web sitelerini merkezi web sunucusu üzerinde veya kendilerine ait sunucular üzerinde bulundurmaktadırlar. Bu sitelerin her birinin içerik yapısı ve grafik tasarımı ODTÜ web sitesininkinden farklılık gösterebilir. CC-IG'nin bu siteler üzerinde hiç bir sorumluluğu yoktur. Herhangi bir sorun veya soru durumunda, ilgili sitenin hazırlayıcısı olan bölüm veya birimle iletişime geçilmelidir.

Akademik ve İdari bölüm/birimler ve Öğrenci Toplulukları/Spor Takımları tarafından hazırlanmış web sayfaları için "metu.edu.tr" (ve/ya) "odtu.edu.tr" uzantılı web adresleri tanımlanabilmektedir. Bu sayfalara, uygun görüldüğü takdirde, ODTÜ web sitesi içerisinde ilgili başlıklar altından erişim sağlanmaktadır.

Web sayfası bulundurma (hosting) hizmetini ODTÜ dışında bir kurumdan alarak "metu.edu.tr" ve/ya "odtu.edu.tr" uzantısına sahip olmayan web adresleri ile sayfalarını kullanıma sunan bölüm/birimlerin sayfalarında süreklilik sorunları yaşanabildiğinden, bu tür adreslere sahip web sayfalarına ODTÜ sitesi içerisinden bağlantı verilmemektedir. ODTÜ dışından web sayfası bulundurma hizmeti alan bolum/birimler, bu hizmetleri talep ettikleri takdirde ODTÜ BİDB'ndan temin edebilirler. Bu konuda http://webhesap.bidb.odtu.edu.tr adresinden bilgi alınabilir.

World Wide Web Kullanımı Hakkında Yardım

World Wide Web (WWW) hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantılardan yararlanabilirsiniz:

Web Sayfası Tasarımı Hakkında Yardım

Web sayfası tasarımı konusunda bilgi edinmek için bu bağlantıdan yararlanabilirsiniz:

Bu Web Sitesini Destekleyen Tarayıcı Programlar

Bu sitenin tüm tarayıcı programlar tarafından kolayca ve sorunsuzca görüntülenebilmesi için her türlü çaba gösterilmiştir. Fakat güncelliğini yitirmiş/eski sürüm bazı tarayıcı programlarla görüntülendiğinde, metin halindeki her türlü bilgiye ulaşmak mümkün olsa da, sitenin görüntüsünde sorunlar yaşanması ve bazı araçların çalışmaması olasılığı bulunmaktadır. Tüm kullanıcılarımıza, mümkünse, kullandıkları tarayıcı programların en son sürümünü kullanmalarını önermekteyiz. Bu önerimiz sadece bu sitenin görüntülenmesi için değil, Internet üzerinde ziyaret edilebilecek tüm sitelerin görüntülenmesi için geçerlidir ve dolayısıyla her türlü web servisinden daha rahat yararlanabilmeniz için önerilmektedir. En çok kullanılan tarayıcı programların son sürümlerini aşağıdaki bağlantılardan bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz:

Soru ve sorunlar için

Sorunuz veya sorununuz olduğu takdirde lütfen ilk önce SSS sayfasına göz atınız. O sayfada ihtiyacınızı karşılayan herhangi bir bilgi bulamadığınız durumda, lütfen cc-igmetu.edu.tr e-posta adresini kullanarak soru/sorunlarınızı tarafımıza iletiniz.

Son Güncelleme:

11/11/2013 - 10:47